/

TURQUALITY’e yeni düzenleme

Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Destekleri Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle TURQUOLITY programları kapsamında verilen desteklerde değişiklik yapıldı. Döviz olarak verilen desteklerin TL cinsinden verilmesine karar verildi. Bu kararla birlikte fiili olarak verilen destek miktarının üst sınırı aşağı çekilmiş oldu. 220 milyon liralık destek 180 milyon liraya indi. Bir diğer önemli değişiklik ise lokanta ve kafelerin destekten muaf tutulacak olması.

İş birliği kuruluşlarının alanında yer alan hizmet sektörlerinin yurt dışı pazarlarda tanıtımı amacıyla proje karşılığında tanıtım, reklam, pazarlama harcamalarına 1.2 milyon lira ile 6 milyon lira arasında destek verileceği belirtilen karara göre en yüksek destek TİM ve iştigal ettiği sektörü tek başına temsil eden birliklere verilecek ve destek oranı yüzde 80 olacak. Bu kapsama girmeyen birliklere 3 milyon lira, diğer iş birliği kuruluşlarına ise 1.2 milyon liraya kadar destek sağlanması mümkün. Birden fazla birliğin oluşturduğu destek kapsamındaki projelerde birlik başına 3 milyon liralık bir destek sağlanabiliyor.

Destek biriminin dövizden TL’ye çevrilmesi ile birlikte verilen destek miktarı düşmüş oldu. Daha önce 15 milyon dolar (220 milyon lira) olarak sağlanan destek yeni güncelleme ile 180 milyona düşmüş oldu.

Yeni düzenleme ile TURQUALITY kapsamında destek alan lokanta ve kafeler de bu destekten mahrum kalmış oluyor. Önceki uygulamada destek başvurusunda bulunan lokanta ve kafeler ise 6 ay süreyle bu destekten faydalanabilecek.

Tolga Atalay

Solid Consulting Group Kurucu Başkanı & Danışman Şef

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.