/

Türkiye’den ‘yeşil ve sürdürülebilir turizm’ taahhüdü

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu, BM Genel Kurulu’nda katıldığı “sürdürülebilir turizm” temalı toplantıda “Dünyanın en çok ziyaret edilen 4. ülkesi olarak turizm kapasitemizi yeşil ve sürdürülebilir hale getirmeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

Toplantıda Türkiye’nin pandemi dönemi ve sonrası turizm konusunda çalışmalarını anlatan Fisunoğlu “Pandemi sırasında bakanlıklar arası yürütülen ortaklıkla Türkiye’nin öncülük yaptığı güvenli sertifika programı, sektörün yeniden açılmasında başkalarına örnek oldu. Bugün bu programımız uluslararası ziyaretçilerimize 11 bin 750 sertifikalı otel, restoran ve turizm tesisi ile gönül rahatlığı sunuyor. Güvenli turizm sertifikasyon programının getirdiği bu yapı, 2023 yılından itibaren Türk turizm modelinin sürdürülebilirlik koşullarını da gözeterek Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikasyon Programı ile kalıcı bir şekilde uygulanmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Türk turizm sektörünün 2030’a kadar üç aşamalı bir sertifikasyon süreci ile yeniden yapılandırılacağını söyleyen Fisunoğlu Türkiye’nin sürdürülebilirlik projeleriyle gelecek nesillere kalıcı bir miras, bozulmamış, sağlıklı bir dünya bırakmayı ve Türkiye’yi daha sürdürülebilir bir küresel turizm merkezi haline getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.