//

JW Marriott Istanbul, Bosphorus Genel Müdürü C. Ediz Tuncer: “Personel mutlu olacak ki misafiri mutlu etsinler”

Yaklaşık 30 yıldır otelcilik sektöründe bulunan JW Marriott Istanbul, Bosphorus Genel Müdürü C. Ediz Tuncer, birçok alanda tecrübeler kazanarak bulunduğu konuma geliyor. Her zaman otel personeli ile yakından ilgilendiğini anlatan Tuncer, Türkiye coğrafyasının daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve böylece Türkiye’nin gelecekte çok farklı noktalara geleceğini söylüyor.

Çalışma hayatına 1994 yılında stajyer bellboy ve santral görevlisi olarak başlayan JW Marriott Istanbul, Bosphorus Genel Müdürü C. Ediz Tuncer, otellerin birçok alanında görevler alıyor. 2021-2023 yılları arasında Mandarin Oriental, Bodrum’da Otel Müdürü olarak çalışmalar gerçekleştiren Tuncer, Nisan 2023’ten itibaren JW Marriott Istanbul, Bosphorus’ta Genel Müdür’lük görevini icra ediyor. Otel işletme yönetimi konusunda nasıl bir yaklaşım benimsediğini sorduğumuz Ediz Bey, “Her zaman otel personeli ile yakından ilgilenirim. Onların mutluluğu her zaman öncelikli ve benim için çok önemlidir. Personel mutlu olacak ki misafiri mutlu etsinler” diyor ve personele, daha fazla çalışarak örnek olmayı amaçladığını söylüyor.

Coğrafi koşullar ve pazarlama iki önemli etken

Ağırlama sektörünün Türkiye’deki geleceğini anlatan Tuncer, Türkiye’nin dünya turizminde üst sıraları zorladığına değiniyor: “Fiziksel olarak otellerimizin kalitesini arttırmak çok önemli. Doğruyu söylemek gerekirse, bu anlamda rakiplerimizin önünde olduğumuzu düşünüyorum.” Aynı zamanda ağırlama sektörünün geleceğini çok parlak gördüğünün altını çizen Ediz Bey, özellikle lüks segment yatırımların oldukça yerinde ilerlediğini belirtiyor: “Yatırımcıların bulundukları bölgeye göre yatırım yapmaları ve doğru yönlendirilmeleri gerekiyor.”

Pazarlamanın çok önemli olduğuna inandığını söyleyen Ediz Bey, coğrafi koşulların iyi değerlendirilmesi durumunda ve pazarlamanın da ülkeye katkı sağlayacak boyutta yapıldığı takdirde, Türkiye’nin çok farklı noktalara geleceği kanaatinde.

HoReCa sektörüne yapılan yatırımlar hakkında konuşan JW Marriott Istanbul, Bosphorus Genel Müdürü C. Ediz Tuncer, bu alanın çok hızlı ilerlediğini söylerken; otellerden sonra restoran ve kafelerin sundukları ürünler ve lezzet kaliteleriyle oldukça iyi durumda olduklarını ifade ediyor: “Artık Michelin gibi, Gault & Millau gibi özel yurt dışı kaynaklı ödüllerin de dikkatini çeken birçok restoranımız ve şefimiz var. Gastronomi dünyası hızla ilerliyor.”

Sürdürülebilirlik stratejileri

Ediz Bey ile JW Marriott Istanbul, Bosphorus’un sürdürülebilirlik stratejilerini konuşmak istiyoruz. Bu konunun temel ilkeleri olduğunu söyleyen Tuncer, aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri kapsamında doğayı ağaçlandırdıklarını ve hayvan dostlarımıza katkı sağladıklarını anlatıyor.

Aynı zamanda satın alma politikaları doğrultusunda, bölgedeki tedarikçilerinden ürün ve hizmet satın alarak yerel ekonomiyi desteklediklerini söylüyor.

“İnsana hizmet etmek, insandan hizmet almak çok değerli iki olgu” 

Otel işletmeciliğinde çalışanların motivasyonunu ve gelişimi konusunda nasıl bir yaklaşım belirlediklerini soruyoruz. Ediz Bey, “Bu kadar yatırımı işletmek ve servis kalitesini aynı anda yüksek tutmak çok önemli” diyerek cümlelerine başlıyor.

Tuncer aynı zamanda eğitimin de çok önemli olduğunu şu şekilde ifade ediyor: “İnsana hizmet etmek, insandan hizmet almak çok değerli iki olgu. Lüks anlayışını çalıştığınız personele aşılamak, servisi anlamak ve uygulamak için eğitimler çok önemli. Üniversitelerin, liselerin okuttukları turizm anlayışı ve uygulanan arasında fark olmamalı. Bu eğitimlerin profesyoneller tarafından verilmesi ve stajların değeri çok önemli.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.