/

Michelin Rehberi İstanbul’a geliyor!

Dünyanın en saygın restoranlarına verilen prestijli ödül, Michelin Rehberi (Guide Michelin) İstanbul’a geliyor. Konuyla ilgili bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Gerçekleşen basın toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec katıldı. Poullennec basın toplantısında, İstanbul’daki restoranların Michelin değerlendirmesine alınacağını açıkladı.

İstanbul, Michelin Rehberi müfettişleri tarafından gastronomisi ön plana çıkarılan 38. uluslararası destinasyon olacak. Michelin Rehberi İstanbul’un ilk restoran seçimi, 11 Ekim 2022’de itibaren Michelin Rehberi web sitesinde duyurulacak.

Michelin Rehberleri Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, konuyla ilgili olarak, “İstanbul, tarihi, kültürü ve kültürler arası karakteriyle yüzyıllardır dünyanın gözlerini kamaştırıyor. Birinci sınıf gastronomik destinasyon niteliğindeki İstanbul, Michelin Rehberi’nin bu adımıyla dünyanın her yerindeki gurmelerle buluşacak. Kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yeteneklerden beslenen İstanbul mutfağı, ekibimizi hayranlık içinde bıraktı.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy: “Michelin Rehberi’nin seçimleri; İstanbul’u bir ‘Gastrocity’ olarak konumlandırma çalışmalarımıza destek olacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Michelin Rehberi’nin İstanbul yeme – içme sektörüne gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin gastronomi turizminde ön sıralarda olduğunun göstergesidir. Dünya metropolü İstanbul sadece Türk mutfağının değil, dünya mutfaklarının da en seçkin lezzetlerini tatma olanağı sunan, tüm lezzet arayışlarına cevap verebilecek potansiyele sahip bir gastronomi başkentidir.” dedi.

İstanbul’daki restoranların seçimi, profesyonel müfettişler tarafından evrensel Michelin Rehberi yöntemine göre yapılacak. Müfettiş ekipleri tamamen bağımsız olarak çalışacak ve gizliliklerini koruyarak şehrin en iyi restoranlarını belirleyip önermek için restoranların sunduğu yemeklerin kalitesini 5 kritere göre değerlendirecek. Bu kriterler, ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin mutfağındaki karakter ile menüdeki ve müfettişlerin ziyaretleri arasındaki tutarlılık olarak sıralanıyor.

Michelin yıldızı nedir?

Michelin tarafından en saygın restoranlara verilen Michelin yıldızı, dünyadaki en başarılı yemek servislerini ölçümlemek için kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki restoranların, gizli bir müfettiş sistemiyle değerlendirilmesi ve 1, 2 ya da 3 yıldızla notlanmasına dayanıyor. Bir yıldız “Alanında çok iyi bir restoran”, İki yıldız “Öyle mükemmel bir yemek ki kesinlikle rotanızı değiştirmenize değecek” anlamına gelirken üç yıldız “Fevkalade bir mutfak, özel bir yolculuğa değer” anlamını taşıyor. Michelin yıldızına sahip olmak, yemek sektöründeki en büyük başarılardan biri olarak kabul ediliyor ve dünyanın dört bir yanında prestij anlamına geliyor. Sistemde yıldızı artırmak da kaybetmek de mümkün olabiliyor. Yıldızların ömrü ise sadece bir yıl sürüyor.

Tolga Atalay

Solid Consulting Group Kurucu Başkanı & Danışman Şef

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.