Kolombiya’da Önemli Bir Gastronomi Adresi: Celele

Kolombiya’nın en önemli restoranlarından biri şefler Jaime Rodríguez ve Sebastián Pinzón tarafından açılan Cartagena’daki Celele. Restoranın açılışından önce Kolombiya’nın Karayip kıyılarında ciddi bir araştırma içine giren ikili kaybolma riski altındaki teknikleri ve tarifleri belgeleyerek restoranlarında onları yaşattılar.

Cartagena’nın mutfak dünyasının en önemli aktörlerinden biri olan Celele, 2019’da Miele One To Watch Ödülü’nün sahibi oldu. Restoranın on servisli tadım menüsü Karayipler’in mutfak adına sunabildiği ne varsa hepsini içeriyor. Manyok unundan yapılan Casabe ekmeği, mısır dokulu deniz salyangosu ve hindistancevizi sütünde pişirilmiş kuru karidesli pilav ile servis edilen keçi eti restoranın en önemli spesiyalleri.

Sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik konusunda da oldukça hassas olan restoran yerel çiftçileri, köylü aileleri, zanaatkarları ve küçük üreticileri destemek adına tüm ürünlerini yerel malzemelerle hazırlıyor.

Cartagena’nın bu önemli gastronomi durağını ziyaret eden Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, Celele ile ilgili olarak “Celele, Latin America’s 50 Best Restaurants listesinde bulunuyor. Çok şık ve iyi düşünülmüş bir tasarımı ve otantik bir ambiyansı var. Yemekleri de Kolombiya ve Karayip mutfağının başarılı bir sentezi. Jaime Rodríguez, Celele için yenilikçi bir menü tasarlamış ve özel çiçeklerden gelen enfes lezzetlerle nefis yemekler ortaya çıkarmış. Bölgenin koloni kültürü ile harika bir deneyim” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.