Fly Kıbrıs İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) milli havayolu olma hedefiyle kurulan Fly Kıbrıs Havayolları (Fly KHY) ilk uçuşunu İstanbul Havalimanı’ndan Kıbrıs Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştirdi.

Kurucu ortakları arasında eski Kuzey Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu olan Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel ve Nusret Polat’ın yer aldığı Fly KHY’nin Freebird tarafından opere edilen uçağı 16 Nisan Pazar günü İstanbul Havalimanı’ndan FH104 sefer sayısıyla kalkış yaptı. TC-FHK kuyruk tescilli A320 tipi yolcu uçağı taşıdığı 174 yolcusuyla 11:45’te Ercan Havalimanı’na teker koydu. 

Kurucu ortak Rauf Denktaş, Fly Kıbrıs Havayolları’nı kurma sebeblerinin başında Türkiye’den sefer sayılarının az olması bununla birlikte uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasını gösterdi. Denktaş, Türkiye’den gelen yolcu sayısında düşüş olduğunu, kurdukları havayolu şirketiyle hem uçuş sayılarını artırmayı hem de fiyatları makul bir seviyede tutmayı hedeflediklerini söyledi.

İlk seferdeki uçağın adı “Melekler Takımı”

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında İsias Otelde hayatını kaybeden genç sporcuların hatırasına “Melekler Takımı” adı verilen uçağın kaptan pilotu, uçuş sırasında yaptığı anonsta KKTC’li gençlerin isimlerinin sonsuza dek göklerde yaşatılmasını temenni etti.

Kıbrıs’a ulaşımda ekonomik ve konforlu bir havayolu olmayı hedefleyen Fly Kıbrıs Havayolları, İstanbul’a karşılıklı iki sefer Ankara ve İzmir’e karşılıklı bir sefer düzenleyecek. 21 Mayıs itibariyle Erbil Tarcan Priştine Amman ve Bakü’den Kuzey Kıbrıs’a charter seferler ile uçuş planlaması yaptı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.