Enerji Krizi ile Boğuşan Avrupa, Gözünü Turizm Cenneti Türkiye’ye Çevirdi

Bu kış AB ülkeleri için hiç olmadığı kadar soğuk geçecek. Kuzey Akım doğalgazını kesen Rusya, AB’nin enerji krizi yaşamasına neden olurken enerjisi kesilen Avrupa ise gözünü Türkiye’ye çevirdi. Turizm dünyasının duayenlerinden, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAV Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, konu hakkında “Avrupa’nın içinde bulunduğu bu krizi başta TÜRSAB olmak üzere ülkemizin diğer iş dünyası yetkilileri olarak fırsata çevirebiliriz” yorumunda bulundu.

Yoğun bir sezonu geride bırakan turizm sektöründe kış sezonunun da hareketli geçmesi bekleniyor. Küresel olarak yaşanan enerji krizi, siyasal gelişmeler, döviz kurundaki yükseliş gibi sebepler Türkiye’nin cazibesini daha da artırıyor. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde taleplerde büyük artış yaşanıyor.

Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 51 arttı, 12 milyonu aştı

Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre 1 Ocak-16 Ekim tarihlerinde kente hava yoluyla gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artışla 12 milyon 42 bin 468 olarak gerçekleşti.
Geçen yıl ekimde 959 bin 359 kişinin ziyaret ettiği kente, bu yıl aynı dönemde 1 milyon 15 bin 375 kişi geldi. Turist hareketliliğinde yüzde 6’lık bir artış yaşandı.
Önümüzdeki turizm sezonunu değerlendirerek sektörün sorunlarını da ortaya koyan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAV (Türkiye Seyahat Acentaları Vakfı) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, turizmin ülke ekonomisine katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini belirtti.

“Avrupa, enerji krizi ile boğuşuyor. Bunu fırsata çevirebiliriz.”

Avrupa’nın, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerji kesintileri yaşayabileceğini ifade eden Bilir, son olarak şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte jeopolitik açıdan çok daha önemli bir konuma geçti. Bunu iyi değerlendirmeliyiz. Krizler bazen fırsata dönüştürülebilir. AB ülkelerinin bu krizini başta TÜRSAB olmak üzere ülkemizin diğer iş dünyası yetkilileri olarak fırsata çevirebilmeliyiz. TÜRSAB’ın kendi iç çekişmelerinden sıyrılıp artık bu tür konulara yoğunlaşması gerekmektedir”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.