/

Brezilya’da Bir Gastronomi Ustası: Alex Atala

Brezilya gastronomisinin en önemli isimlerinden birisi kuşkusuz Alex Atala. Atala, kariyerinin başından beri Brezilya’nın tatları, ürünleri ve renkleriyle yaptığı çalışmalarla yemek tutkunlarının dikkatini çekti. Bu çalışmalar ona ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödül kazandırdı. 1999 yılında hayata geçirdiği ana restoranı D.O.M ile iki Michelin yıldızı kazanan dünyaca ünlü şef 2013 yılında Time dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesinde kendine yer buldu. 2014 yılında Time dergisinin Güney Amerika edisyonu tarafından Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görülen şef D.O.M’u Brezilya’nın en seçkin restoranlarından biri haline getirdi.

Atala 2013 yılında temel misyonu bilgiyi yemeğe, yemek yemeyi pişirmeye, yemek pişirmeyi çiftçiliğe ve çiftçiliği çevreye daha yakın hale getirmek olan ATÁ Enstitüsü’nü tasarladı. Fotoğrafçılar, işadamları, reklamcılar, bir antropolog ve bir gazeteciden mütevellit multidisipliner bir ekipten oluşan ATÁ Enstitüsü her yıl düzenlediği FRU.TO semineri ile şef Atala’nın ideallerini pratik bir karşılık olarak sunuyor.

Dünyaca ünlü şef, D.O.M’un yanı sıra Dalva e Dito ve Bio – Comer Saudável isimli iki restoranın daha ortağı durumunda.

Sözen Group CEO’su Gökmen Sözen, ünlü şef Atala ile Sao Paolo’daki restoranı D.O.M’da buluştu. Atala ile restoranında keyifli bir akşam geçiren Sözen “Harika bir akşam yemeğiydi. Menü bizi Brezilya’da gastronomik bir yolculuğa çıkardı” dedi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.