Borsa Restoranları’nın Sahibi Rasim Özkanca’yı Kaybettik

20 yaşında üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Özkanca. 1979’da trenlerde yemek hizmeti vermeye başladı. 1983’te kapanmak üzere olan tarihi Borsa Lokantası’nı satın alması en büyük başarısıydı. Yeme-içme sektörünün en önemli isimlerinden biri olmasını sağladı.

Borsa Lokantası, İstanbul’un en eski lokantalarından biriydi. 1927’de İstanbul Bahçekapı’da kurulmuş ve adını, o dönemde bulunduğu yerde faaliyet gösteren “Zahire Borsası”ndan almıştı. 1983’te Sirkeci’ye taşınan mekanı kapanmak üzereyken Rasim, Tahsin ve Ali Reşat Özkanca Kardeşler tarafından aynı yıl satın alındı. Bu tarihten itibaren, mevcut ‘a la carte’ restoranların yanı sıra, İstanbul’un merkezi yerlerinde (Beyoğlu, Taksim, Eminönü) Türk yemeklerinin sunulduğu self-servis restoranları hizmete açtılar. Firma 2012’de ayrıldıktan sonra; Tahsin Özkanca Borsa Lokantası’nı Self Servis olarak, Rasim Özkanca ise Borsa Restaurant olarak devam etti.

Rasim Özkanca, NATO Zirvesi’nden, IMF-Dünya Bankası toplantılarına, yüzlerce devlet başkanını, bakanı, bürokratı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki restoranında ağırladı. Bir dönemin liderleri, ABD Başkanı George Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İngiltere Başbakanı Tony Blair için yemekler hazırladı, Türk mutfağının en özel lezzetlerini onlar için pişirdi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.