///

3. Global Gastroekonomi Zirvesi gastronomi ve turizm sektörünü bir araya getirdi

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin (TURYİD) düzenlediği 3. Global Gastroekonomi Zirvesi, 11 Mayıs günü İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Zirvenin açılış konuşmalarını TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Gastronomi sektörünün geleceğinin masaya yatırıldığı zirvede sektörün önde gelen isimleri bir araya geldi.

TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Derin Bakış, Sürdürülebilirlik Hemen Şimdi!, Yeni Çağın Kıyısında Dönüşüm! ve Gastronominin Ekosistemi başlıklarıyla dört oturumdan oluşan zirvede Derin Bakış oturumu Global Gastroekonomi Zirvesi Komitesi Başkanı Ebru Köktürk Koralı’nın takdimi ile başladı. Sektördeki dip dalgalar ve girişimci ekosisteminin konuşulduğu panelde FutureBright Group kurucusu Akan Abdulla, “Büyük şehirler, mega şehirlere dönüşüyor. Bu mega şehirleri fethetmek için yeni stratejiler geliştirmek gerekiyor,” dedi.

FutureBright Group kurucusu Akan Abdulla

Keane Consult Genel Müdürü Stefan Breg ise geleceğin restoranlarının nasıl olacağını ve bu restoranlarda sıra dışı deneyimler yaratmanın önemini anlattı. Livin Farms AgriFood CEO’su Katharina Unger ise iklim krizine ve kaynakların azalmasına dikkat çekerek tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğinin altını çizdi. Unger, yenilebilir böceklerin gelecekte önem kazanacağını ifade etti.

Livin Farms AgriFood CEO’su Katharina Unger

Zirvenin sürdürülebilirlik başlıklı ikinci oturumunda TURYİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gamze Cizreli gastronomide sürdürülebilirliğin nasıl ilerletilebileceği üzerine konuşurken Yeşil Gastronomi konuşmasıyla Sürdürülebilir Restoranlar Derneği (The Sustainable Restaurants Association) Genel Müdürü Juliane Cailloutte konuşmasını ağırlama sektörünün gıda israfı ve karbon emisyonu konusunda gerçekleştirdi. Miksolog ve işletmeci Hardeep Rehal ise kendi deneyimlerinden yola çıkarak bar dünyasında gerçekleştirilen sürdürülebilir çözümlere değindi.

TURYİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gamze Cizreli

Sözen Organizasyon ve Yayıncılık CEO’su Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Sürdürebilirlik Hemen Şimdi” başlıklı panelde, Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, Unilever Ev Dışı Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz, Akkormarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt ve Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık konuşmacı olarak yer aldı. Gastronomi dünyasında sürdürülebilirliğin önemine değinen panelistler, bu alanda yaptıkları çalışmalardan da söz etti.

Sözen Organizasyon ve Yayıncılık CEO’su Gökmen Sözen – Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng – Unilever Ev Dışı Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz – Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık – Akkormarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt

Zirvenin üçüncü oturumunda ise dijital dönüşümün gastronomi ile bağına değinerek geleceğin yeme-içme dünyasının nasıl şekillenebileceği ile ilgili konuşmalar yer aldı. Bu oturumda Geleceğe Dönüş başlığıyla konuşmasını yapan yemek yazarı Bill Knott, geleneklerimize dayanan tekniklere dönülerek geleceğin sürdürülebilir dünyasına katkı sunabileceğimizin örneklerini verdi. Metaverse dünyasıyla ilgili ana kavramlarla ilgili bilgi veren Esen Girit Tümer ise bu dünyada restoranlar için sınır olmadığını dile getirdi. Tümer, metaverse dünyasında hayal edilebilen her şeyin mümkün olduğunu belirtti.

Hardeep Rehal

Zirvenin Gastronominin Ekosistemi başlıklı son oturumunda ise sosyal gastronomi kavramıyla ilgili konuşmalarıyla Ebru Baybara Demir ve JP McMahon yer aldı. Baybara, Pazar yerlerindeki atıkları toplayarak toprakları beslemek için komposta dönüştürdükleri projeden bahsetti. Proje sayesinde tonlarca atığın toprağa dönerek gübre ihtiyacına cevap verildiğinin altını çizdi. Food on the Edge kurucusu, EatGalWay Mutfak Direktörü JP McMahon ise İrlanda’da başlattığı Food on the Edge projesini anlatarak gastronomi turizminin önemine değindi. Bu oturumun önemli konuşmalarından biri de Gıda ve Kültür Mirasında Fransız Misyonu Genel Müdürü Pierre Sanner tarafından sunuldu. Sanner, UNESCO ile bu rotaların tescil edilen Fransız yemek kültürünü ve Fransa’da oluşturulan gastronomi rotalarını anlattı.

Ebru Baybara Demir

Zirvenin son başlığı ise Türkiye’nin 100 yılı aşan markalarının masaya yatırıldığını Hafıza Mekanlar oldu. Müge Akgün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Beyaz Fırın, Karaköy Güllüoğlu, Develi ve Pandeli restoranlarının hikayesine ve 100 yılı aşan bu mekanların kent hafızasındaki yerine değinildi.

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Müge Akgün – Beyaz Fırın 5. Nesil Temsilcisi & Genel Müdürü Nathalie Stoyanof Suda – Pandelli Restoran – Desert Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Özalp -Develi Restoranları Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Develi – Karaköy Güllüoğlu Genel Müdürü Murat Güllü

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.