Yvonne Manzi Makolo Yeni IATA Yönetim Kurulu Başkanı!

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo’nun 5 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen 79. IATA Yıllık Genel Toplantısı’nın (AGM) sona ermesinden itibaren geçerli olmak üzere bir yıllık bir dönem için IATA Yönetim Kurulu (BoG) Başkanlığı görevini üstlendiğini duyurdu. 

IATA Yönetim Kurulu’nun 81. başkanı olan Makolo, bu görevi üstlenen ilk kadın. Makolo, Kasım 2020’den bu yana YK’da görev yapmaktadır. Makolo, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane’nin yerine YK’da görev yapmaya devam edecek.

Makolo şunları söyledi: “Bu önemli rolü üstlenmekten onur ve memnuniyet duyuyorum. IATA, büyük küçük, farklı iş modellerine sahip ve dünyanın her köşesinde faaliyet gösteren tüm havayolları için kritik bir rol oynuyor. Afrika’da orta ölçekli bir havayolu şirketini yönetmek bana havayolu şirketlerinin ortak sorunları konusunda eşsiz bir bakış açısı kazandırıyor. Gündemin en üst sıralarında karbonsuzlaştırma, güvenliği artırma, modern havayolu perakendeciliğine dönüşüm ve uygun maliyetli altyapıya sahip olmamızın sağlanması yer alıyor. IATA’nın kıtanın paydaşlarını bir araya getirerek havacılığın Afrika’nın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkısını birlikte güçlendirmek amacıyla Focus Africa’yı başlattığı bu dönemde bu görevi üstlenmekten özellikle memnuniyet duyuyorum.”

Makolo havacılık kariyerine 2017 yılında RwandAir’in Kurumsal İşlerden Sorumlu CEO Yardımcısı olarak atanarak başladı. Nisan 2018’de CEO olarak atandı. Yvonne, 2006 yılında telekomünikasyon şirketi MTN Rwanda’ya katılarak Pazarlama Müdürü ve CEO Vekili pozisyonlarına yükseldikten sonra mevcut görevine 11 yıllık ticari uzmanlığını getirdi. Onun liderliğinde RwandAir, 13 modern uçaktan oluşan filosuyla Afrika’nın en hızlı büyüyen havayollarından biri haline geldi. Kapsayıcılık ve çeşitliliğe odaklanarak havayolu şirketinde kültürel değişime öncülük etti ve az temsil edilen rollerdeki kadın sayısını artırdı.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh şunları söyledi. “Sürdürülebilirlik, havacılık işgücünü yeniden inşa ederken çeşitliliği artırmak ve verimli bağlantı için çok kritik olan küresel standartları güçlendirmek gibi önemli zorlukların üstesinden gelirken Yvonne ile çalışmayı dört gözle bekliyorum. Mehmet’e geçtiğimiz yıl sektör COVID-19’dan çıkarken verdiği güçlü destek ve liderlik için ve özellikle de daha fazla cinsiyet çeşitliliği için çalışmaya teşvik ettiği için teşekkür etmek istiyorum.” 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.