Türkiye’nin Lider Full Servis Restoran Zinciri BigChefs, Halka Arz Ediliyor

Türkiye’nin lider full servis restoran zinciri markası BigChefs, halka arz ediliyor. 3-4-5 Mayıs tarihlerinde pay başına 22,50 TL’den talep toplanacak.

Türkiye’nin lider full servis restoran zinciri markası BigChefs, halka arz oluyor. Şirket paylarının halka arzına ilişkin izahname Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı. BigChefs, 2022 yılı sonu itibariyla; 3 farklı markası altında kendi işlettiği ve franchise restoranlarıyla birlikte yurt içinde ve yurt dışında toplam 100 şubesi ile 12 milyonu aşkın kişiyi ağırladı. Şirket, 31 Aralık 2022 tarihinde sona eren mali dönem itibariyla önceki yıla göre yüzde 222’lik bir büyüme ile 895 milyon TL hasılat elde etti. Şirketin aynı mali dönemdeki net karı ise 105 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

BigChefs’in temel büyüme felsefesini; kişinin özünü, toplumunu ve dünyasını korumaya odaklanan sürdürülebilir bir büyüme modeli oluşturuyor. Marka, ürün ve hizmetlerini bu doğrultuda geliştirmeye devam ediyor.

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI İLE DENİZ YATIRIM HALKA ARZA LİDERLİK EDECEK

Sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzda, şirketin çıkarılmış sermayesi 100 milyon TL’den 107 milyon TL’ye yükseltilecek. Artırılacak 7 milyon TL’lik nominal pay halka arz edilecek. Ayrıca 27 milyon TL nominal değerli paylar da ortak satışı kapsamında halka arz edilecek. Halka arz sonrası BigChefs sermayesinin yüzde 31,78’i Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak. Halka arzda 3 milyon TL nominal değerli paylara ilişkin ek satış hakkının da kullanılması durumunda halka açıklık oranı yüzde 34,58 olacak.

BigChefs için pay başına 22,50 TL’den 3-4-5 Mayıs tarihleri arasında talep toplanacak. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası  ile Deniz Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından yapılacak halka arzın, ek satış hariç yüzde 80’i bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Ek satış hakkının kullanılması halinde ise bu kapsamdaki payların tamamı bireysel yatırımcılara tahsis edilecek.

HALKA ARZ GELİRİNİ YENİ YATIRIMLAR İÇİN KULLANACAĞIZ

BigChefs Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli halka arzla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlk restoranımız 2007 yılında Ankara’da açıldı. Sektöre ilham verecek bir ‘lovemark’ olma vizyonuyla yola çıktık ve Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye Yemek Hizmeti Pazar Raporu’na göre şube sayısı dikkate alınarak Türkiye’nin lider full servis restoran zinciri markası olmayı başardık. Halka arz ile birlikte şirketimizin büyüme performansının yanında kurumsallaşma süreçlerine de ivme kazandırmayı hedefliyoruz. BigChefs, yıllar içinde müşterilerinin kalbine yerleşmiş ve kendisini kanıtlamış bir marka olarak, büyümesine devam ederken yatırımcılarına da bu büyüme hikayesine ortak olma fırsatı sunuyor” dedi.

Cizreli sözlerine şöyle devam etti: “2022 yılı sonu itibariyle 3 farklı marka ile Türkiye’nin 19 ilinde 92, yurt dışında ise 6 ülkede 8 olmak üzere toplamda 100 restoran ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. BigChefs markamızın çeşitli havalimanı, hastane içi, deniz kenarı, caddeler ve alışveriş merkezleri gibi pek çok lokasyonda restoran konseptleri bulunuyor. Son üç yılda toplamda 46 adet yeni restoran yatırımıyla büyümemizi güçlendirdik. Önümüzdeki dönemde yurt içinde ve yurt dışında yeni restoran yatırımlarına devam etmeyi planlıyoruz. Büyüme stratejimizin bir parçası olarak uluslararası pazardaki konumumuzu güçlendirmeyi planlıyoruz. Halka arzdan sermaye artırımı ile sağlanacak fonu ağırlıklı olarak büyüme hedeflerimiz doğrultusunda değerlendirmeyi planlıyoruz. Şirketimizin özkaynaklarını daha da güçlendirmekle birlikte, elde edeceğimiz gelirin önemli bir bölümünü yurt içi ve yurt dışında devam eden yeni restoran yatırımları için kullanacağız. Buna ek olarak işletme sermayesi finansmanı ve finansal borçların azaltılmasına yönelik adımlar da atacağız.”

BIGCHEFS, FULL SERVİS RESTORAN PAZARININ LİDERİ 

Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye Yemek Hizmeti Pazar Raporu’nun sonuçlarına göre BigChefs, 2022 itibarıyla yemek hizmeti sektörünün en büyük payını oluşturan full servis restoran kategorisinde yurt içi ve yurt dışı şube sayısı açısından Türkiye’de lider konumda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.