//

Pastry Şefi Ramazan Kurt, Four Seasons Hotels Istanbul’da 10 Sene

Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok prestijli ödül kazanan Four Seasons Sultanahmet, mimari dokusu, baştan sona yenilenmiş dekorasyonu, özel lezzetleri ve servis kalitesi ile büyüleyici yapılardan. Dünyanın önde gelen yayın kuruluşu Conde Nast Traveller’ın 2023 ‘Altın Listesi’nde yayının editörleri tarafından belirlenen dünyanın en tercih edilen otelleri arasında da yerini aldı.

Tarihi Yarımada’nın benzersiz konumuyla dikkat çeken simge yapılarından Four Seasons Sultanahmet ise 1918 yılında hapishane olarak inşa edilen ve 1996 yılında Four Seasons Sultanahmet olarak yeniden hayata geçirilen otel dünyanın dört bir yanından müdavimlerini ağırlamaya devam ediyor.

İki yıl süren bir renovasyonun ardından 2022’de yenilenerek hizmet vermeye devam eden Four Seasons Sultanahmet’in iç mekanları Londra merkezli ödüllü stüdyo Goddard Littlefair tarafından otelin tarihi, özel konumu ve lüks hizmet konusundaki başarılı geçmişi esas alınarak yeniden tasarlandı. Otelin terasında yer alan Süreyya Teras Lounge, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii ve Tarihi Yarımada’nın çarpıcı siluetine eşsiz bir bakış sunuyor. Lobide yer alan La Pistache, Türk tatlılarını sunuyor.

Kariyer hayatımın temel taşı olarak Four Seasons oteli görüyorum.

On seneyi geçkindir bu otelde ve burada pastacılığın temel taşı dediğimiz bir çok şeyi öğrendi ve deneyimledi. ‘Mesleğe ilk adım atmamda arkadaşımın çok büyük bir payı vardır. Etiler’de küçük şirin bir pastahanede çalışırken beni de yanına bulaşıkçı olarak almıştı. Boş zamanlarımda oradaki ustama yardım ediyordum. Bu işi yaparken zevk aldığımı hissettim ve bu mesleği yapmaya karar verdim. Ardından kendimi geliştirmek için başka restoranlarda pastacılıkta ilerlemeye devam ettim. Belli bir süreden sonra restoranlar da yetersiz geldi ve otelcilik sektörüne girmeye karar verdim.

İlk otel deneyimim Swiss Otel oldu 1 sene kadar orada çalıştım ve daha sonrasında Four Seasons Bosphorus’a geçiş yaptım. Komi olarak başladım. Burada birçok yabancı ve Türk şeflerle çalışma fırsatım oldu. Bu deneyim beni oldukça geliştirdi ve bilgilerime büyük katkısı oldu. Değişik birçok metod ve reçeteler öğrenme fırsatım oldu. Daha sonra Four Seasons Sultanahmet otelimize transfer oldum. Artık burada şeflerimden öğrendiklerimi uygulama zamanı gelmişti.’

Kalite devamlılığı olarak inovasyonun birçok olumlu etkisi vardır.

‘Tarladan sofraya dediğimiz döngünün hijyenik ve ulaşılabilir olmasında payı çok büyüktür. Çünkü en lezzetli tatlar o zaman ortaya çıkar. Menü hazırlarken ilk olarak düşündüğümüz yerel ürünlerimizi harmanlayarak lezzetli ve sürdürülebilir ne tarz tatlılar yapabileceğimizdir. Four Seasons mutfak ve pastane ekibi olarak üzerinde çalıştığımız konu sürdürülebilirlik ve Osmanlı tatlılarını ve yemeklerini local ürünlerimizle harmanlayıp yeni lezzetler keşfetmektir.’

Artık yavaş yavaş geçmiş tatlara dönüş başlayacak.

‘Bahsettiğim gibi eski lezzetlerimizin yeni ürünlerle harmanlanıp yeni lezzetler ortaya çıkacak. Günümüzde daha sağlıklı ve daha az katkılı tatlılar yapılmaya başlandı ve artarak da devam ediyor. Sürdürülebilirlik konusunu yaygınlaştırmak ve lokal ürünlerin kullanımı artırmak ana hedefimiz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.