/

Opet, sürdürülebilir kalkınma projesinin ilk meyvesini aldı

Opet’in geçtiğimiz yıl Muğla’da meydana gelen yangınlardan etkilenen köyleri de kapsayan “Doğaya Saygı” projesi kapsamında Marmaris’e bağlı Bayır Köyü yeniden inşa edildi. Yeniden inşa çalışmaları kapsamında yolları yenilenen ve kültürel mirasları tekrar ayağa kaldırılan köye pansiyonlar inşa edilerek bir turizm köyü teması yaratıldı.

Bayır Köyü’nde düzenlenen toplantıda konuşan Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “Opet’te, sosyal sorumluluk anlayışı ile toplumun nelere ihtiyaç duyduğu konusunda ayrıntılı araştırmalar yürütmek ve bu doğrultuda projeler geliştirmek en önemli önceliğimiz. Her birinin odağı toplumun öncelikli ihtiyaçları olan, yaşayan ve devamlılığı olan projeler üretiyoruz. Bilinçli toplum projeleri olarak nitelediğimiz bu projelerimizde, tüm uygulama adımlarına bizzat dahil olarak, sorunlara kalıcı çözümler sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Doğaya Saygı projesiyle köylerde rehabilitasyon, eğitim ve ekonomi alanında çalışmaların planlandığı proje ile köylerin sürdürülebilir kalkınması amaçlanıyor. Projeyle köylerde, fiziksel değişim ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra yöre halkına yönelik eğitim programları düzenlenerek, ekonomik ve sosyo-kültürel gelişime de katkı sağlamak hedefleniyor. Ayrıca yaşanan orman yangınları, iklim değişikliği ve diğer doğal afetlere ilişkin farkındalık yaratmak için eğitim çalışmaları yapılıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.