Mehmet Gürs’ün Mikla’sı Bir Kez Daha “Dünyanın En İyi Restoranları” Listesinde

Gastronomi dünyasının en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen “The World’s 50 Best Restaurants 2022”nin 18 Temmuz’da Londra’da gerçekleşecek kırmızı halı töreni ile dünyanın en iyi restoranları ilk 50 listesi açıklanacak. Tüm dünya bu sıralamayı beklerken, öncesinde 51-100. sıra arasındaki en iyi restoranlar duyuruldu. Tek Türk restoranı olarak şef Mehmet Gürs’ün restoranı Mikla ise listede 86. sırada yer aldı.

Mikla, 2005 yılında Türk-İskandinav mutfağının harmanlanması ile hizmet veren bir restoran olarak, ünlü Şef Mehmet Gürs tarafından The Marmara Pera Hotel’in teras katında hizmete açıldı. Gürs’ün “çağdaş İstanbullu restaurant” yaratma fikriyle açtığı Mikla, 2012 yılına kadar Türk ve İskandinav mutfağının etkilerini yansıtan mutfağı ile ilerledi. Bu tarihten sonra “Yeni Anadolu Mutfağı” felsefesi ile yola devam etmeye karar veren Mehmet Gürs, bu yıl bir kez daha dünyanın en iyi 50 restoranı arasına girmeyi başardı.

Türkiye’den bu listeye giren ilk restoran olan ve bir başarı öyküsünden çok, ilham kaynağı haline gelen Mikla, mutfağının yanı sıra dekorasyonu ve eşsiz İstanbul manzarası kadar, rafine yiyecek ve içecek konseptiyle de oldukça ilgi görüyor.

Kızılcık, peynir, tarhana, mercimek, ekmek hatta simit gibi mutfağına giren her çeşit gıdanın Mehmet Gürs ve ekibi tarafından uzun araştırma süreçlerinden geçirilerek ve tüm Türkiye’nin karış karış gezilerek seçildiği Mikla’da, her bir ürün yerel kaynaklardan satın alınıyor. Bununla sınırlı kalmayıp, bahçe bahçe gezerek ürünlerini kendi toplayan ekip, bilhassa kadınlar olmak üzere Anadolu’daki küçük üreticilere büyük katkı sağlıyor.

Ve bugün Mehmet Gürs, yerel ürünleri çağdaş dokunuşlarla Anadolu yemeklerine dönüştürmesi, çalışma azmi ve tutkusu sayesinde dünyanın en iyi restoranlarından birini yaratmış durumda. Türk gastronomisine kazandırdığı bu başarıdan dolayı Mikla’ya, bu başarının arkasında yer alan önemli isim şef Mehmet Gürs’e ve tüm ekibine ülkemiz adına tebriklerimizi sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.