//

Londra’nın Gözdesi The Counter Restaurant Bodrum’un Vazgeçilmezi Avantgarde Yalıkavak’ta

Notting Hill-Londra’da 2022 yılında açılan The Counter, 2023 yazında Bodrum’un Vazgeçilmezi Avantgarde Yalıkavak’ta lezzet tutkunlarını, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve kıyı Ege mutfaklarının çağdaş yorumlarıyla buluşturacak.

Şeflerin çalışma masası tezgâhtan esinlenen The Counter, adını alan restoranın logosunun 4 köşesindeki L şekli de tezgâhı simgeliyor. The Counter’da hem içki hem de yemek menüsü bölgenin öne çıkan malzemeleri mevsiminde kullanılarak hazırlanıyor. Şef Kemal Demirasal, başlangıçlar, ara sıcaklar ve ana yemekler dahil olmak üzere paylaşma dinamiğine dayalı şekilde tasarladığı yemekler arasında ilk ziyarette mutlaka tadılması gerekenleri; “Balon Ekmek ve eşlikçileri”, “Çikolatalı Babagannuş”, “Kuru Cacık”, “İzmir Söğüş”, “Küşleme Tatari”, “Humus”, “Borani”, “İçli köfte”, “Satır”, “Çöp şiş”, “Kibrit Patates” ve “Közlenmiş Şeker Soğan” olarak sıralıyor.

Alancha Restaurant başta olmak üzere akılda kalan konseptlerin yaratıcısı Şef Kemal Demirasal’ın The Counter menüsünü, bu yaz Avantgarde Yalıkavak’ta Avantgarde Collection Corporate Şefi İlker Erdoğan hazırlayacak.

Egeli Şef Kemal Demirasal, köklerine dönerek Anadolu’nun bölgesel mutfaklarına Ege dokunuşlarını yansıtan füzyon bir menü hazırladı. Demirasal, Avantgarde Yalıkavak’a özel menüsüne İzmir kokoreç, deve sucuklu ahtapot, Tarsus kuş gözü ve Denizli tandırını ekledi. Menüde ayrıca beyaz çikolata ile hazırlanan Babagannuş’un, Küşleme Tatari’nin, ballı Muhammara’nın yanı sıra Antalya Piyazı, Antakya içli köftesi, Ortaklar Çöp Şiş’i ve İzmir usulü kelle söğüş gibi klasikler de yer alıyor. Türk mutfağının lezzetlerinin damak tadına özel birer şarap ile eşleştirildiği menüye birbirinden seçkin Türk şarapları eşlik ediyor.

Counter By The Sea aynı zamanda eşsiz bir kokteyl menüsünü de misafirleriyle buluşturacak. Avantgarde Yalıkavak’ın sunduğu gastronomi deneyiminin ana eksenlerinden biri olan yerel malzeme kullanımının öne çıktığı kokteyllerde alışılmışın dışında tatlarla yepyeni lezzetler doğuyor. Cihan Anadolu’nun hazırladığı özel menüde; Satır Kıyma, Aslan Sütü, Kazandibi, Eşkıya, Şalgam ise öne çıkan kokteyllerden bazıları…

Satır kıyma, kebabın kuyruk yağı ve servisinde öne çıkan nar ekşisi, isot gibi tatları imgeleyerek, kebabın ana profilini çıkaran tatlara ithafta bulunuyor. Kazandibi, ise tatlısından ilhamla yola çıkılan ancak tatlı olmayan bir kokteyl. Eşkıya ile Harran ve Urfa isot tadını mule style serinletici bir kokteyl fikriyle Fırat’ın suyuna gönderme yapılıyor. Aslan sütü, yaklaşık 20 farklı malzeme kullanılarak demlenen ve rakıya süt gibi yumuşaklık vermesi için süt ile yapılan milk punch tekniği ile hafif dengeli, yuvarlak, yağlı bir rakı kokteyli. Son olarak ise bölgenin sembol içeceklerinden olan şalgam, mezcal margarita olarak Şalgam adıyla sunuluyor.

Menüdeki seçkin lezzetler hazırlanırken içeriğinde yer alan ürünlerin orijinal bölgesindeki yerel üreticiden alınmasına özen gösteriliyor. Güneydoğudan Akdeniz’e ve Ege’ye uzanan Anadolu mutfağını kapsayan ve çağdaş şekilde Şef Kemal Demirasal tarafından yorumlanan Counter menüsü, Avantgarde Yalıkavak misafirperverliğiyle sunulacak.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.