//

Gürok Grup, BIJAL ile Ülke Turizmine Katkı Sunmaya Devam Ediyor!

Gürok Grup, 30 yılı aşkın turizm tecrübesiyle sektöre yatırım yapmaya devam ederken, Türkiye’nin global turizm pastasından daha çok pay alması için özgün konseptlerle yola devam ediyor. Antalya Manavgat’ta 20 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiği yeni otel projesi BIJAL, “play/oyun” konseptiyle ultra lüks ve kaliteli tatilin yeni adresi oluyor. Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, “Bu yatırımımızla, ülkemize döviz girdisi sağlayarak cari açığa katkı sunan ve istihdam yaratan turizm sektörüne katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Gürok Grup, turizm alanındaki yatırımlarını Antalya’da kurduğu yeni ve özgün konseptli, ultra lüks segment BIJAL ile büyütmeye devam ediyor. BIJAL, özgün konsepti, her misafire özel villaları ve ultra lüks segmentte kaliteli hizmet anlayışıyla bölge turizmine yeni bir soluk getirecek. 

BIJAL ile Gürok Grup’tan turizm sektörüne 20 milyon dolar yatırım

Antalya Manavgat’ta 30 yılı aşkın bir süredir faaliyette olan Ali Bey Hotels & Resorts ve Maldivler’deki ultra lüks segment resortları JOALI Maldives & JOALI BEING’deki deneyimlerinden aldıkları güçle yola çıktıklarını belirten Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, yeni otel yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Gürok Grup olarak turizm sektöründe hızlı bir büyüme ve gelişme temposundayız. Bu yıl turizmde çok büyük bir iştah görüyoruz. Ertelenen planların hayata geçirildiği, insanların dinlenme ve seyahat etmeye zaman ayırdığı bir dönemdeyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2023 yılı Ocak-Mayıs döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %23,65 artış ile 14,3 milyon kişi oldu. Turizm sektörünün bu yılki hedefleri ise 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelire ulaşmak. Bu hedefin tutturulması oldukça mümkün. Gürok Grup olarak biz de bu hedefe ulaşmak için yatırımlarımıza ve mevcut tesislerimizde yüksek hizmet kalitesi sunmaya devam ediyoruz. BIJAL ile Antalya’da 20 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımımızla, ülkemize döviz girdisi sağlayarak cari açığa katkı sunmaya ve istihdam yaratan turizm sektörünü büyütmeye devam edeceğiz.”

Esin Güral Argat: Her şey dahil değil “her şeyi dahice” kurgulanmış konseptler gerekiyor

Turizm sektörünün döviz girdisiyle cari açığa katkı sunduğunun ve istihdam yarattığının altını çizen Esin Güral Argat, “TÜİK verilerine göre, Türkiye’de turizm geliri 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 53,4 artarak 46,2 milyar dolar oldu. Daha çok turistin Türkiye’ye gelmesinin beklendiği 2023 yılında turizm gelirinin de artacağını öngörüyoruz. Turizm pastasından daha büyük bir pay alabilmek için yapılacaklar belli. Ülkemizde turizmin denizle sınırlı kalmaması şart. Deniz turizminde ise ‘her şey dahil’ konseptinden vazgeçmek gerekiyor. Bu anlayışla turistler tesiste kalıyor, bulundukları çevrenin sunduğu diğer güzellikleri keşfedemiyor, bölge esnafı gereken ilgiyi göremiyor. Bizim her şey dahil yerine ‘her şeyi dahice’ kurgulanmış yeni konseptler üretmeye ihtiyacımız var. Ayrıca marka şehirlerimizi de arttırmamız gerekiyor. Ülkemizin dünyaya tanıtımında ve markalaşmada eksiklikler olduğunu görüyoruz. Bugün komşumuz Yunanistan’ın adaları tüm dünyada bilinirken, Türkiye’den yalnızca İstanbul ve Kapadokya gibi markalaşan birkaç yerin biliniyor olması büyük bir kayıp. Burada pazarlama ve markalaşma çok önemli. Bizim dünyaya sunabileceğimiz çok büyük zenginliklerimiz var. Mutfağımız, tarihi, kültürel varlıklarımız, doğal güzelliklerimiz, sağlık imkanlarımız, şifalı sularımız ve topraklarımız, el sanatlarımız gibi deniz-güneş-kum tatilinin çok ötesini sunabileceğimiz güzelliklerimiz var.” dedi.

“Türkiye’de turizm geliri 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 53,4 arttı”

Dünya ve Türkiye turizmine yönelik verileri paylaşan Esin Güral Argat şöyle konuştu: “Dünya turizminin 2022 yılı verilerini paylaşan UNWTO raporuna göre, 2022’de dünya genelinde 963 milyon turist seyahat etti. Ülkelere göre sıralamada Fransa 80 milyon ziyaretçiyle birinci, İspanya 71 milyon 660 ile ikinci, ABD 50 milyon 870 bin ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye, ABD’nin ardından 50 milyon 450 bin turistle dördüncü oldu.  UNWTO raporundaki verilere göre dünyada 2022’de turizm gelirleri toplamı 1 trilyon 12 milyar dolar oldu. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de turizm geliri 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 53,4 artarak 46 milyar 284 milyon 907 bin dolar oldu. ABD örneğine bakarsak neredeyse ülkemize gelen aynı sayıda turistle turizm gelirlerinde dünya sıralamasında birinci olduğunu görüyoruz. İşte bu noktada ortalama kişi başı turist gelirlerine ve gecelik ortalama harcamalarına bakmak gerekiyor.”

“Kişi başı ortalama turist gelirlerini arttırmaya yoğunlaşmalıyız”

Aynı araştırmada yer alan kişi başı turist gelirleri göz önünde bulundurulduğunda; ABD’nin 2 bin 658 dolar, İngiltere’nin 2 bin 232 dolar, Almanya’nın 1108 dolar, İspanya’nın 1017 dolar, İtalya’nın 890 dolar, Fransa’nın 850-900 dolar arası, Türkiye’nin ise kişi başı turist geliri ortalamasının 816 dolar olduğunu ifade eden Esin Güral Argat; “Türkiye bu rakam ile 7’nci sırada yer alıyor. Gecelik ortalama harcaması ise 89 dolar oldu. Bu rakam 2021’de ise 81 dolar seviyesindeydi. Dünyadaki verilere bakarsak ise kişi başı turist geliri ortalaması 1051 dolar olarak açıklandı. 2023 yılında ise TÜİK verilerine göre; turizmden yılın ilk 3 ayında elde edilen gelir, 8 milyar 690 milyon 505 bin dolar oldu. Kişi başı ortalama harcama toplam 1062 dolar, gecelik gelir 84 dolar olurken; ortalama kalış süresi ise toplam 12,6 gece olarak gerçekleşti. Bizim gibi Akdeniz çanağında olan İspanya’ya baktığımızda İspanya İstatistik Kurumu’nun (INE) bu yılın ilk iki aylık döneminde gelenlerin kişi başı harcamasını 1233 euro olarak açıkladı. Şu anki verilere göre ülkemizde kalış süresinin arttığını ancak kişi başı ortalama harcamanın azaldığını söylemek mümkün. Turist sayısını artırmak tabii ki çok kıymetli ancak buna paralel olarak kişi başı ortalama turist gelirlerini arttırmaya yoğunlaşmanın da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Benzersiz bir otel konsepti: Oyun/Play

BIJAL ile ultra lüks segmentte benzeri olmayan bir konsepti hayata geçirdiklerini belirten Esin Güral Argat, “Antalya, Manavgat Sorgun’da yer alan BIJAL 19 özel villadan oluşuyor. Merkezine ‘play yani oyun’ konseptini alan BIJAL’de misafirlerin eğlenirken hayal güçlerini özgür bırakabilecekleri, yaratıcılıklarını harekete geçiren ve hayatın zorluklarına karşı yenilikçi bakış açıları kazanabilecekleri bir oyun alanı tasarlandı. Sizi zamanın dışına çıkaran, aile bağlarını güçlendiren, diğer insanlarla kaynaşmanızı sağlayan, harekete geçiren, oyun zamanları ile farklı ve zinde bir tatil anlayışı sunuyoruz. Büyük emeklerle hayata geçirdiğimiz tesisimizde müşterilerimizin de eşsiz bir deneyimle güzel anılar biriktireceklerine hem tesisimizden hem de ülkemizden memnun olarak ayrılacaklarına inanıyoruz” dedi.

Kendine ait villada konforlu tatil

19 adet bağımsız bahçeli ve havuzlu villadan oluşan tesis, oda kahvaltı konsepti, üst düzey yeme içme opsiyonları ve özellikli hizmet destek noktaları ile bulunduğu bölgede tek olma özelliğine sahip. Kendilerine ait villalarda tatil yapmak isteyen ailelerin ve çiftlerin düşünüldüğü tesiste 1, 2, 3 ve 4 yatak odalı villalarda konforlu bir tatil atmosferi sunuluyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.