///

Le Pain Quotidien’den sürdürülebilir tarıma tam destek

Le Pain Quotidien’in tüm dünyada 250’den fazla şubesi var. Dünya çapına yayılan bu fırın-restoran zincirinde organik ürünler kullanılarak sürdürülebilir tarıma destek olunuyor. Zincirin tüm dünyada uyguladığı bu politikayı Türkiye şubesi de harfiyen takip ediyor.

Le Pain Quotidien Marka Müdürü Levent Şahin bu sürdürülebilir politikayı anlatırken “İlk olarak Fransa’da bulunan 500 yıllık ata tohumlarından üretilen unlarla yapılan ekmeklerle başlandı” diyor. Marka, organik un ve ekmek üretimi konusunda Türkiye’de en başta zorluklar çekse de üreticileriyle anlaşmalarını bu sürdürülebilir tarım politikası çerçevesinde gerçekleştirmeyi başarmış. Fırın-restoranın misafirlerinin %30’unu sağlıklı beslenme trendini takip edenler oluşturuyor. Bu nedenle menü oluşturulurken mevsiminde meyve sebzeler, organik ürünler ve gezen tavuklar tercih ediliyor.

Şahin’in açıklamasına göre bu durum Le Pain Quotidien’in dünyadaki diğer şubelerinde de çok farklı değil. Marka müdürü açıklamasında “Le Pain Quotidien tüm dünyada organik ürünler kullanmayı çok önemsiyor. Mağazalarda kullanılan kahvelerin dağlarda ve gölgede yetişmiş olmasına çok dikkat ediliyor. Zeytinyağları için üretilen zeytinler Tunus’ta özel bir firma tarafından sağlanıyor. Türkiye’de ise kaliteli zeytine ulaşmak zor olmadığı için buradaki yerel üreticileri tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tolga Atalay

Solid Consulting Group Kurucu Başkanı & Danışman Şef

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.